Sobota 22. jún 2024

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Médiá proti vláde

Premiér Robert Fico opäť kritizoval médiá. Ich prístup k jeho vláde označil za šikanovanie a urážanie. Väčšina z nich sa podľa neho stala politickou opozíciou koalície. Vláda preto proti médiám podnikne protiopatrenia, Fico však nechcel presne konkretizovať aké.

V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12 predseda slovenskej vlády povedal, že sa obáva narastajúceho počtu útokov a nepravdivých informácií na adresu jeho vlády, považuje to za nenormálne a prihovára sa za regulačné opatrenia na mediálnom trhu.

Kabinet koncom apríla vo vládnom uznesení uviedol, že uvažuje o zavedení inštitútu práva na odpoveď. Ten by mal zabezpečiť, aby osoba alebo inštitúcia cítiaca sa dotknutá mediálnym výstupom mohla bezprostredne reagovať na podľa nej nepravdivé alebo pravdu skresľujúce informácie.

Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov a súčasne Asociácie na ochranu novinárskej etiky Zuzana Krútka vtedy vyjadrila prekvapenie nad vyhlásením Ficovho kabinetu.

„Toto právo je upravené aj v aktuálne platnom tlačovom zákone," povedala. Jej slová však vzápätí vyvrátili viacerí mediálni odborníci, poukazujúc na to, že súčasný tlačový zákon, pochádzajúci ešte z roku 1966, je v tomto smere prakticky bezzubý.

„Pri tom množstve nepravdivých a neobjektívnych informácií je najsmutnejšie to, že zo súkromných médií sa podľa všetkého najobjektívnejším denníkom stáva bulvárny Nový Čas," povedal R. Fico, ktorý dlhodobo vyčíta novinárom, že sú proti vláde Smeru, SNS a ĽS-HZDS zaujaté.

„Súčasný kabinet podľa Fica doteraz urobil v sociálnej oblasti viac ako predchádzajúce dve vlády Mikuláša Dzurindu za osem rokov. Vláda chce opäť vyplatiť na konci roka príspevok dôchodcom a od januára opäť výrazne zvýšiť príspevok pri narodení dieťaťa - možno až na 25- až 30-tisíc korún," povedal Fico.

Od začiatku tohto roka dostávajú rodičia na prvé dieťa 15 460 Sk. V tejto sume je zarátaný aj jednorazový príspevok štátu 4 460 Sk, ktorý dostávali rodičia počas vlaňajška a na ktorý majú nárok aj pri narodení ďalších detí.

Minister kultúry Marek Maďarič chce hľadať cestu k objektivite médií zmenou tlačového zákona, ktorý by určil postavenie Tlačovej rady a pripúšťa aj možnosť udeľovania pokút. Rada je dnes prakticky samozvaný samoregulačný orgán, na ktorý štát nemá žiaden vplyv. Vytvorili si ju vydavatelia.

SITA, STV, internet

„Právne inštitúty zabezpečujúce nápravu, najmä bezprostrednú opravu nepravdivých a pravdu skresľujúcich údajov nefungujú a sú často hrubo ignorované zo strany povinných."

(z vyhlásenia vlády SR)