Piatok 25. apríl 2025

extra plus

Júl 2009

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Nenahraditeľný zrak

Poradňa

Nela Mayerová

Milióny rokov evolúcie vytvorili z ľudského oka takmer dokonalý receptor, ktorý spolu s mozgom umožňuje veľmi kvalitné spracovanie obrazu. Práve očami prijímame až 90 percent všetkých informácií o okolitom svete.
Tento po mozgu najzložitejší orgán v našom tele má guľovitý tvar s priemerom asi 24 milimetrov a hmotnosťou približne sedem gramov. Jeho povrch pokrýva nepriehľadné bielko. Svetlo vstupuje priehľadnou rohovkou v prednej časti oka, ďalej prechádza cez zornicu a šošovku. Zornica je otvor v očnej dúhovke, plniaci podobnú úlohu ako clona na fotoaparáte. Určuje, koľko svetla prejde do oka. Jej veľkosť sa pohybuje od priemeru 1 až 2 milimetre počas slnečného dňa až do 9 milimetrov v šere.
Najdôležitejšiu optickú úlohu v oku má šošovka. Rohovka a šošovka spájajú lúč svetla a zaostrujú ho na sietnicu, zadnú stenu oka. Tým sa dráždia jej nervové bunky - tyčinky a čapíky. Tyčinky sú citlivé na svetlo, ale nerozoznávajú farby. Umožňujú nám nočné videnie. Cez deň využívame čapíky citlivé na červenú, zelenú a modrú farbu. Vnemy sa posielajú zrakovým nervom do mozgu, ten ich dekóduje na konkrétne predmety a vzniká obraz. Umiestnenie očí na jednej strane hlavy nám umožňuje trojrozmerné binokulárne videnie - jednotlivé obrázky z oboch očí sa skladajú do jedného a ten vnímame ako ucelený obraz. Okrem toho existuje monookulárne videnie - zajace alebo chameleóny vnímajú súčasne dva rozdielne obrazy.
Napriek tomu, že zrak je nenahraditeľný, nevenujeme mu dostatočnú starostlivosť. Oči si priveľmi namáhame, čo sa môže prejaviť ich začervenaním, pocitom cudzieho telesa v oku, štípaním a pálením, problémami so zaostrením a celkovou únavou očí. Očiam škodí aj dlhodobé pozeranie sa do monitora počítača. Dnes sa práci s kompjúterom nedá vyhnúť, ale je nerozumné pracovať pred obrazovkou nepretržite osem hodín. Oči potrebujú nevyhnutné prestávky na oddych. Pri práci s počítačom totiž menej žmurkáme. Naše oko kryje slzný film s hrúbkou niekoľko mikrónov. Ak si žmurkaním po povrchu oka nerozotierame slzy, oko začína byť suché. Oči sa najlepšie zregenerujú počas spánku, pomôže aj chvíľkové zavretie očí. Okrem toho ich ohrozuje UV žiarenie, ktoré môže spôsobiť vážne poškodenie sietnice. Chrániť sa treba aj správne zvolenými slnečnými okuliarmi. Najškodlivejšie je žiarenie s vlnovou dĺžkou 300 až 380 nanometrov. Preto majú mať okuliare filter, absorbujúci vlnové dĺžky do 400 nanometrov. Označuje sa väčšinou symbolom UV 400.
Oko tak ako celé telo potrebuje zdravú výživu. V našej strave by mal byť dostatok antioxidantov, selénu a zinku, dôležitý je aj luteín. Vynikajúcou potravou pre oči sú čučoriedky.