Utorok 22. október 2024

extra plus

Máj 2008

Aktuálne číslo

Foto: Pavel KapustaFoto: Pavel Kapusta

Katastrofická turistika

Boli ste už na dovolenke v Černobyle alebo Osvienčime?

Lenka Eremiášová

Na dovolenke si človek chce obyčajne oddýchnuť a odreagovať sa od každodenných pracovných povinností. Niektorým postačia prímorské letoviská alebo horská turistika, iní dávajú prednosť adrenalínovým športom. Čoraz viac ľudí však dnes vyhľadáva celkom iné objekty turistického záujmu - miesta spájané s katastrofami, zločinmi alebo tragédiami.

Zvedavosť ako motivácia
Dnešná generácia odchovaná na katastrofických filmoch a hororoch prenáša svoju fascinovanosť zlom a násilím aj do svojej dovolenky. Okruh turistov, vyhľadávajúcich senzácie a nechávajúcich sa viesť na vlne temnej turistiky sa stále rozširuje. Nového trendu sa ochotne chopili organizátori komerčnej masovej turistiky a v zozname ich destinácií sa popri Azúrovom pobreží, Eiffelovej veži alebo Dolomitoch odrazu objavila aj Hirošima, Ground Zero, kde stáli newyorské dvojičky, Osvienčim, Černobyľ alebo New Orleans po uragáne Katrina. Dark tourism (temná turistika) sa už stala predmetom odborného záujmu ekonómov, sociológov a psychológov. Tí intenzívne hľadajú odpoveď na otázku, čo vedie ľudí k tomuto druhu turistiky. Podľa britského profesora Lennona na to jestvuje niekoľko dôvodov. Žijeme vo svete bezprostredného spravodajstva, v prostredí, kde televízia, film a internet majú takmer absolútnu moc. Príkladom je prudký nárast návštevnosti Nového Zélandu po tom, ako sa tu nakrúcali jednotlivé časti Pána prsteňov. Väčšinu turistov priviedli na miesta späté s násilím a krutosťou práve masmédiá. Globálne médiá tak pôsobia ruka v ruke s modernými dopravnými prostriedkami, ktoré ponúkajú rýchlu a ľahkú dostupnosť aj do tých najvzdialenejších končín sveta.
Záľuba v hrôzostrašných históriách nie je úplne nová. Už v stredoveku prichádzalo mnoho zvedavcov do canterburskej katedrály, aby si tam prezreli miesto, kde bol zavraždený Thomas Becket, podobne ako dnes prúdia turisti k miestu v newyorskom Central parku, kde zastrelili Johna Lennona. Dlhú históriu majú aj slávne bojiská z najrôznejších čias. Často sa stali turistickou atrakciou krátko nato, čo na nich dozneli krvavé bitky. Tak to bolo už pri Waterloo alebo na bojisku Manassas, jednom z prvých bojových polí americkej občianskej vojny.
Návštevy pri hroboch slávnych osôb súvisia nielen s obdivom k mŕtvym velikánom, ale často tu spolupôsobí fascinácia smrťou, najmä ak prišli o život nečakane alebo neobvyklým spôsobom.

Morbídne jazdy
Rastúci záujem turistov dokazujú aj číselné údaje. Prístav Pearl Harbour, kde v roku 1941 Japonci prekvapujúco zničili veľkú časť zakotvených amerických plavidiel a započali tak rozsiahlu inváziu v Tichomorí, čelí každoročnému náporu siedmich miliónov turistov. V roku 2002, teda rok po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku, sa prišlo na Ground Zero pozrieť 3,6 milióna návštevníkov, čo je dvojnásobok počtu turistov, ktorí predtým rok čo rok prichádzali obdivovať New York z najvyšších poschodí WTC. Počet návštevníkov New Yorku v rovnakom období stúpol z 35 na 44 miliónov, čo presvedčivo vyvrátilo pesimistické vízie, že teroristické útoky turistov vystrašili a tí sa po septembri 2001 budú najväčšiemu americkému mestu vyhýbať. Veľký záujem turistov je aj o výlety loďou na miesto potopenia Titanicu. Parížsky hotel Odeon organizoval za šesťdesiat eur výlet mercedesom po stopách poslednej cesty princeznej Diany od hotela Ritz k tunelu Pont de I‘Alma. Morbídne okružné jazdy boli však pod tlakom verejnosti zastavené. Dnes sa dá predpokladať, že turisti budú chcieť v budúcnosti navštíviť komplex Tora Bora v Afganistane, v ktorom sa skrývali členovia Talibanu, väzenie Abú Ghraib v Iraku, americkú základňu Guantánamo na Kube a mnohé ďalšie miesta.
Aj pri zvyšujúcom sa záujme o temnú turistiku patrí tento druh dovolenky stále medzi menšinové a nedá sa očakávať, že by v najbližšom čase vytlačil pobyty na svetoznámych plážach a letoviskách. Turisti však stále častejšie spájajú oboje, a tak obohacujú svoju dovolenku o nové zážitky.

Fotografia:
Bývalý hasič z New Jersey (na snímke), ktorý v roku 2001 prežil pád newyorských dvojičiek, priamo na tvári miesta pred skupinou turistov farbisto opisuje dramatické okamihy z 11. septembra. Exhasiča, ktorý svoje pôvodné povolanie zavesil na klinec, si počas celého roku za honorár najímajú cestovné kancelárie.