Reprodukcia: archív
Obama zázrak neurobí
Igor N. Panarin: Spojeným štátom americkým hrozí po ekonomickom kolapse rozdelenie
Americká ekonomická kríza môže viesť k občianskej vojne a rozdeleniu USA. Igor N. Panarin, ruský doktor politických vied, vyslovil túto predpoveď pred mnohými rokmi. V tom čase vyzerala nepravdepodobne, dnes je situácia iná.
V interview pre noviny Izvestija, ktorého časť prinášame, Panarin diskutuje na tému prečo sa Spojené štáty rozhodli pre monetárnu reformu, pre koho pracuje Obama a ako môže Rusko zmierniť možné vplyvy kolapsu americkej ekonomiky.
Odkiaľ sa vzala predpoveď rozpadu USA už v roku 1998, keď krajina prosperovala a bola nespochybniteľne najsilnejšou svetovou veľmocou?
V septembri 1998 som vystúpil na medzinárodnej konferencii v Rakúsku pod názvom Informačná vojna. Tam som prezentoval svoj analytický výskum. Stopäťdesiat zo štyristo účastníkov bolo z USA. Keď som hovoril o rozdelení Ameriky, v obecenstve sa ozývali rozhorčené pokriky. Dôvod mojich tvrdení bol však opodstatnený. Vtedy bolo zrejmé, že financie a ekonomika budú pre USA časom najvážnejším problémom. Dolár nebol ničím zabezpečený. Dlh krajiny rapídne rástol napriek tomu, že začiatkom osemdesiatych rokov takmer neexistoval. V roku 1998, v čase mojej predpovede, dosiahol dva bilióny dolárov. Dnes je to viac ako 11 biliónov. Je to pyramída odsúdená na zrútenie.
Zrúti sa celá americká ekonomika?
Pád sa práve deje. Z dôvodu finančnej krízy zanikli tri z piatich najstarších a najväčších amerických bánk na Wall Street. Ich straty sú najväčšie v dejinách. Dnes hovoríme o ťažkej kríze kapitalistického systému a o výmene celého regulačného systému na svete. Amerika už nebude svetovým regulátorom.
Ktoré krajiny ju nahradia?
Dve krajiny majú takéto ambície. Čína má najväčšie dolárové rezervy a Rusko má potenciál hrať úlohu regulátora v euroázijskom priestore.
Na základe čoho sa domnievate, že je možné rozdelenie USA?
Jestvuje na to niekoľko dôvodov. Po prvé, zvýšia sa finančné problémy USA. Milióny občanov už stratili svoje úspory. Ceny a nezamestnanosť neustále rastú. General Motors a Ford sú na pokraji kolapsu, čo znamená, že celé mestá budú nezamestnané. Guvernéri požadujú peniaze od federálnej vlády. Hrozivo rastie sociálne napätie, dosiaľ bolo aj vďaka prezidentským voľbám držané na uzde s nádejou, že Obama urobí zázrak. Už na jar však bude zrejmé, že zázraky sa nedejú. Druhým faktorom je zraniteľnosť amerického politického mechanizmu. Neexistuje jednotná legislatíva na celom území krajiny. Nie sú tam dokonca ani jednotné cestné pravidlá. Kostra, ktorá drží USA pokope, je krehká. Armáda v Iraku sa do veľkej miery skladá z amerických ne-občanov. Bojujú, lebo im sľúbili americké občianstvo. Armáda ako taviaci kotol prestala spĺňať konsolidačnú funkciu pre americký štát. Nakoniec, pre časy krízy je typické aj rozdelenie elít.
Ako sa, podľa vás, krajina rozdelí?
Existuje spolu šesť častí. Prvá je pacifické pobrežie USA. Ako príklad uvediem, že 53 percent populácie San Francisca je čínska. Guvernérom štátu Washington bol etnický Číňan, hlavné mesto Seattle je nazývané bránou čínskej emigrácie do USA. Je zrejmé, že pobrežie Pacifiku je čoraz viac ovplyvňované Čínou. Druhá časť na juhu je jednoznačne mexická. V niektorých oblastiach sa španielčina stala oficiálnym jazykom. Potom je tu Texas, koketujúci s myšlienkou nezávislosti. Pobrežie Atlantiku má úplne inú mentalitu a etnické zloženie. Môže byť tiež rozdelené na dve časti. Zostávajú ešte dve centrálne časti v strede. Dovoľte mi pripomenúť, že v piatich vnútrozemských štátoch Indiáni vyhlásili samostatnosť. Považovalo sa to za vtip, akúsi politickú šou. Fakty však nepustia. Kanada má silný vplyv na sever. Rusko zasa môže požadovať navrátenie Aljašky...
Čo sa stane s dolárom?
V roku 2006 sa uzavrela tajná dohoda o budúcej menovej únii medzi Kanadou, Mexikom a USA s cieľom zavedenia novej meny amero. To zrejme nahradí dolár. Ako oficiálne vysvetlenie sa môže použiť tvrdenie, že teroristi vyrobili a dali do obehu obrovské množstvo falošných bankoviek a je potrebné im prekaziť plány.
Mohli by ste nám priblížiť, čo myslíte pod pojmom rozdelenie elít, ktorý ste spomenuli?
V americkej vláde existujú dve skupiny. Prvých môžeme nazvať globalistami alebo aj trockistami. Trockij naformuloval ich myšlienky už v minulosti: nie je to Rusko, čo potrebujeme, ale svetová revolúcia. Sovietske Rusko považovali len ako základňu na kontrolu sveta. Druhá skupina sú štatisti, ktorí si želajú prosperitu svojej krajiny. Zástupcovia týchto dvoch skupín sa nachádzajú tak v republikánskej, ako aj v demokratickej strane.
Kto riadi tieto dve skupiny?
Kľúčovými osobami u globalistov sú Condoleezza Riceová a Dick Cheney. Štatistov vedú Robert Gates, Michael Heyden, riaditeľ CIA a admirál Mike McConnel. Globalisti predstavujú najmä finančnú elitu a štatisti viac armádne zložky, špeciálne služby a armádne a výrobné komplexy. Nedávno sa udiala otvorená konfrontácia medzi týmito skupinami. V decembri 2007 štatisti predniesli správu, ktorá úplne poprela existenciu iránskeho nukleárneho programu. Priamo protirečila so závermi Riceovej a Cheneyho. Druhá dôležitá udalosť sa udiala na zasadnutí amerického Kongresu v súvislosti s kaukazskou vojnou. Globalisti zastupovaní Riceovou trvali na tom, že Rusko začalo vojnu a malo by za to byť potrestané. Gruzínsko bolo projektom Riceovej. Zástupcovia tajných služieb však prišli so stanoviskom, že vojnu vyvolalo Gruzínsko. Medzi vrcholnými politickými figúrami prebieha otvorená konfrontácia.
A kto je v Obamovej spoločnosti?
Štatisti na čele s Gatesom dovolili Obamovi vyhrať. Požadujú za to zmeny celkovej línie. V tejto súvislosti je veľmi zaujímavé, že Gates ako republikán sa považuje za najhorúcejšieho kandidáta na post ministra obrany alebo zahraničných vecí. Toto je vplyv štatistov na prezidenta. Mimochodom, prvým rokovaním, ktoré Obama mal, bolo v kruhu amerických tajných služieb.
Čo znamená víťazstvo štatistov pre Rusko?
Je to pre Rusko šanca. Boli na našej strane v konflikte na Kaukaze. Pri Medvedevovej návšteve USA sa Kaukaz nespomínal. Atmosféra vo Washingtone bola priateľská a pokojná.
Čo by malo Rusko robiť, aby sa vyhlo šokom z možného ekonomického kolapsu USA?
Malo by zaviesť rubeľ ako regionálnu menu. Malo by sformovať účinnú ropnú burzu, na ktorej by sa ropa predávala za ruble. Nedávno bola podpísaná dohoda medzi Ruskom a Bieloruskom týkajúca sa platieb za ropu a plyn v rubľoch. To je začiatok ustanovenia rubľa ako regionálnej meny. Našu menu už dostávame z Kazachstanu a za elektrinu aj z Bieloruska. Je na nás, aby sme v roku 2009 urobili čo najväčší počet zmlúv v rubľoch. Takýmto spôsobom sa Rusko bude môcť vyhnúť svetovej kríze. Musíme preťať laná, ktoré nás spájajú s finančným Titanicom, ktorý sa podľa môjho názoru v blízkej budúcnosti potopí.
(Krátené, titulok a nadtitul redakcia)
Originál v ruštine: http://www.russiatoday.com/features/news/33836